Правила безпечної поведінки взимку

Правила безпечної поведінки взимку

Навіть взимку лід може бути крихким, тому вирушати на річку чи озеро поодинці не варто. Пам’ятайте: на початку зими небезпечною є середина водойми, а вкінці – ділянка біля берега. Як правило, більшість трагічних випадків на кризі трапляється через незнання чи недотримання елементарних правил поведінки на водоймах.

Перш ніж ступити на лід

Як що Ви все ж таки зважились піти на кригу, то в першу чергу, визначите товщину льодового покриву. Безпечним є лід товщиною 5-7 см – для однієї людини; більше 20 см – для групових ігор і катання на ковзанах.

Там, де є примерзлі гілки, трава чи інші придмети, лід завжди тонший та крихкіший. Особливо, небезпечно ходити на кризі там, де є швидка течія, у місцях де впадає річка, скидаються каналізаційні чи промислові води.

Якщо під Вами затріщав лід і зявилися тріщини, не лякайтесь і не біжіть від небезпеки, тут потрібна обережність і неквапливість в рухах. Плавно лягайте на кригу і відкочуйтесь в безпечне місце.

Дії при наданні допомоги іншим

Допомагаючи постраждалому, неможна йти, слід повзти, розвівши руки в боки. При можливості подайте потерпілому предмет, за який він зможе ухопитися – це може бути власний одяг, жердина чи гілка. Підповзати надто близько до потерпілого, теж не варто, щоб не потрапити у воду. Кидати зв’язані пояси чи шарфи потерпілому можна лише з безпечної відстані 3-4 м до нього. Слід діяти рішуче, бо людина в холодній воді швидко переохолоджується. Попросіть потерпілого працювати ногами – так буде легше витягнути його з ополонки. Не дозволяйте йому підійматись на ноги, нехай він повзе вслід за Вами до берега.

Знаходячись в безпечному місті на березі, викличте “швидку медичну допомогу”, при можливості надайте першу допомогу, необхідну при охолодженні організму.

Катання на ковзанах – чудовий різновид зимового дозвілля, якщо, звичайно, дотримуватись простих правил поведінки на льоду. Зокрема, кататися на ковзанах слід лише в перевірених та спеціально обладнаних для цього місцях.
Не можна:

– заходити на лід далеко від берега, ходити самому по льоду, а також збиратися на льоду великими групами;
– підходити до ополонок, кататися біля них на ковзанах;
– з’їжджати на лижах чи санчатах з крутих берегів прямо на лід;
– розпалювати на льоду багаття;
– бігати і стрибати по тонкій кризі;
– ходити біля берегів, де найчастіше виникають промоїни, тріщини й розриви льоду.
Також слід обходити місця, вкриті товстим шаром снігу: під снігом лід завжди тонший; тонкий лід і там, де розливаються джерела, де швидка течія або струмок впадає в річку.

На льоду краще мати при собі знаряддя безпеки (лижі, мотузку, палицю);
річку слід переходити тільки у встановлених місцях, товщина льоду має бути не менш 15 – 20 см.
Якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини, треба негайно повертатися на берег. При цьому не можна бігти, відходити слід повільно, не відриваючи ніг від льоду.

Якщо трапилась біда:
– слід кликати на допомогу;
– не панікувати, а опираючись грудьми на лід, сунутися до берега;
– не можна підбігати до товариша, який провалився під лід. До нього потрібно наблизитись повзком, використовуючи для переміщення по кризі подовгуваті предмети (лижі, лижні гілки, дошки), штовхаючи їх перед собою;
– до самого краю пролому підповзати не слід, щоб самому не потрапити у воду;
– наблизившись на максимально можливу відстань (не менше 3-4 метрів), киньте своєму товаришеві мотузку, шарф, палицю, щоб він ухопився, і витягніть його на лід, потім повзком виберіться з небезпечної зони;

– сховайте товариша від вітру та якомога швидше доставте його в тепле місце, розітріть тіло, переодягніть у сухий одяг та напоїть гарячим чаєм.

Коли на вулиці сильний мороз

Холодні зимові дні – це не тільки красиві білі вулиці й веселі розваги, а ще й небезпека для вашого здоров’я. Щоб зима залишила у вас тільки приємні спогади та емоції, необхідно дотримуватися простих правил.
Перед виходом на вулицю поцікавтеся прогнозом погоди. Холодно буває не стільки через мороз, скільки через високу вологість та сильний вітер.
У період морозів утримуйтесь від тривалого перебування на відкритому повітрі, особливо при сильному вітрі та високій вологості.
Зайшовши навіть на короткий час до приміщення, знімайте верхній одяг: перегрівшись, ви ризикуєте швидко замерзнути і навіть застудитися, коли повернетеся на вулицю.
Для нормальної циркуляції крові носіть одяг з натуральних тканин, пам’ятайте, що одяг зі штучних матеріалів погано захищає від морозу.
У холодну погоду одягайте кілька шарів одягу: у прошарках залишається повітря, яке утримуватиме тепло. Товщина шару одягу повинна бути максимально рівномірною скрізь.
Захищайте від холоду шию, вуха, ступні, кисті рук – якщо вони замерзли, вам буде холодно, незважаючи на найтеплішу шубу. Тому не виходьте на мороз без рукавичок та шарфа.
У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом.
Не взувайте тісне взуття, що створює передумови для обмороження. У взуття варто вкласти теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні, які поглинають вологу, у результаті ноги залишають сухими.

Слідкуйте за обличчям того, хто поряд. Особливо звертайте увагу на зміну кольору носа, вух та щік. Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути: це може призвести до більш значних пошкоджень.
Першою стадією замерзання є озноб. Коли відчуватимете, що починаєте замерзати, негайно зайдіть до теплого приміщення. Якщо такої можливості немає, робіть інтенсивні фізичні вправи – розмахуйте руками, присідайте тощо.
Поки запас тепла у вас достатній, кров встигає нагрітись до нормальної температури та повертається в кінцівки. Однак при подальшому охолодженні організм уже не може впоратись із зігріванням крові. Тоді вмикається інший механізм – відключення (значне зменшення притоку крові до кінцівок). Кров зосереджується в “малому” колі кровообігу (мозок, легені, серце, печінка).
Повернувшись додому після тривалого перебування на морозі, обов’язково переконайтеся у відсутності обмороження кінцівок, спини, вух та носа. У разі необхідності своєчасно розпочинайте лікування обмороження. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівки.
Слід зазначити, що на холоді до 70% тепла з тіла людини випаровується через голову. Отже, щоб не мерзли ноги, слід утеплювати голову. У протилежному випадку настає третя стадія замерзання. Людина перестає тремтіти, їй стає “добре”, “тепло”, приємно паморочиться голова, виникає бажання лягти і відпочити. Якщо таку людину примушувати рухатись, то результат може бути трагічним – холодна кров з кінцівок підступить до серця, легень, мозку.
Особливо уважними у період морозів слід бути до дітей.

Коли на вулиці ожеледь

У результаті зміни температур взимку на дорогах утворюється ожеледь, яка часто стає причиною падінь і травм.
Дотримуйтеся простих правил, які допоможуть уникнути падінь:
– намагайтеся менше виходити з дому, коли на вулиці ожеледь;
– вибирайте безпечніший шлях: ходіть там, де є освітлення, менше льоду, доріжки посипані піском;
– необхідно взяти на замітку ті місця, де люди найчастіше падають – це тротуар біля проїжджої частини або зупинки, небезпеку становлять і вкриті льодом кришки каналізаційних люків;
– піднімаючись сходами, слід триматися за поручні;
– зимове взуття має бути зручним, зі стійкою не слизькою підошвою; можна використовувати спеціальні шиповані насадки – льодоходи або наклеїти лейкопластир на підошву; від високих підборів краще відмовитися;
– пересуваючись, не слід високо піднімати ноги; йти слід маленькими ковзаючими кроками, стаючи на всю підошву, намагаючись обходити місця з похилою поверхнею;
– під час ходьби не тримайте руки в кишенях;
– якщо після падіння у вас з’явився головний біль, нудота, запаморочення, біль у суглобах, виникли набряки – терміново зверніться по медичну допомогу.
Як правильно падати. Найбезпечніше в ожеледь падати на бік, щоб не пошкодити хребет, руки і гомілки. Але це правило не підходить людям похилого віку. Саме так вони отримують перелом шийки стегна – вкрай небезпечну травму.
Пам’ятайте, що в ожеледь дуже важлива підтримка оточуючих. Повірте, якщо ми будемо допомагати один одному, травм буде менше!
Особливо обережними слід бути на проїжджій частині дороги. Переходьте її повільно, щоб не посковзнутися і не впасти. Не забувайте, що в такій ситуації водієві важко загальмувати різко, гальмівний шлях автомобіля в ожеледь значно збільшується!
Не втрачайте пильності і проходячи біля будинків, на покрівлях яких після відлиги утворюються бурульки. У жодному разі не заходьте за спеціальні огорожі поблизу будинків або дерев.